Najczęściej zadawane pytania
Kiedy warto zwrócić się do psychologa?
- Odczuwasz brak motywacji do jakiegokolwiek działania. Doświadczasz utraty zainteresowań w zakresie aktywności, które wcześniej sprawiały Ci przyjemność. Odczuwasz utratę chęci życia, poczucie beznadziejności, wewnętrzną pustkę. Doświadczasz uczucia silnego smutku, często płaczesz. Czujesz się samotny, wyizolowany lub odczuwasz chęć izolacji.
- Odczuwasz drażliwość, chwiejność emocjonalną, silna wrażliwość. Nie możesz się skupić, masz problemy z pamięcią. Nie jesteś w stanie opanować niepokoju i lęku. Uporczywie i powtarzalnie wykonujesz czynności lub pojawiły się natrętne myśli.
- Odczuwasz lęk przed porażką. Masz problemy z podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Cierpisz z powodu zbyt niskiej/ wysokiej Nie możesz odnaleźć się w nowej roli życiowej.
- Doświadczasz trudności w zasypianiu, utrzymaniu snu, złej jakości snu. Pojawiają się koszmary senne.
- Doświadczasz wypalenia zawodowego, masz problemy z pracą.
- Masz problemy z dietą. Nagle tracisz lub przybierasz na wadze.
- Nie możesz wytrzymać w stałym związku. Masz trudności w relacjach z bliskimi, sąsiadami, współpracownikami.
- Odczuwasz drażliwość, płaczliwość, chwiejność emocjonalną, wrażliwość na bodźce w związku z porodem lub połogiem.
- Doświadczasz problemów wychowawczych. Nie radzisz sobie z własnymi emocjami lub emocjami dziecka. Zachowanie Twojego dziecka wywołuje Twój niepokój lub zmartwienie.
- Doświadczasz przykrych stanów emocjonalnych w związku z chorobą. Doświadczasz lęków po stracie bliskiej osoby, rozstaniu.


Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa ?
Pierwsza wizyta u psychologa powoduje zazwyczaj pełno napięć i emocji. Osoby są zaniepokojone i zawstydzone, obawiają się opowiadać o swoich problemach obcej osobie, która przecież nie posiada żadnej wiedzy na jej temat. I tak, jest to prawidłowa reakcja emocjonalna, jak najbardziej adekwatna do sytuacji. Wynika ona z lęku przed oceną, niepokoju jak odbierze nas psycholog, co o nas pomyśli.
Bardzo często te emocje na pierwszej wizycie opadają, kiedy pacjenci orientują się, że pierwsza wizyta jest zazwyczaj spokojną rozmową konsultacyjną, w trakcie której psycholog wcale nie ocenia a stara się zrozumieć sytuację, uważnie słuchając i zadając pytania.
Pierwsza wizyta służy zebraniu informacji o pacjencie, omówienia problemu z jakim się on zgłasza. Na pierwszej wizycie zwykle uzgadniana jest forma wsparcia adekwatna do zgłaszanego problemu.
Osoby nie muszą się w żaden sposób specjalnie przygotowywać do wizyty do psychologa. Najważniejsze by swobodnie opowiedzieli o nurtujących ich problemach.
Czy psychologa i psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa?
Pacjenci bardzo często zadają pytanie czy omawiane na sesjach terapeutycznych treści z ich życia prywatnego nie wyjdą poza ściany gabinetu. Czy aby na pewno nikt się o nich nie dowie ?
Tak, zarówno psychologa jak i psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa. Nikomu nie można udzielić informacji dotyczących pacjenta, poza osobami, które pacjent sam pisemnie wskaże. Osoba upoważniona może uzyskać informacje o pacjencie tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy osobiście zgłosi się w gabinecie i okaże dokument tożsamości. Jedyna sytuacja, kiedy nie obowiązuje tajemnica zawodowa wiąże się z zagrożeniem życia, zdrowia pacjenta lub innych osób. Sędzia lub prokurator na gruncie postępowania karnego lub cywilnego również może zwolnić psychologa/ psychoterapeutę z zachowania tajemnicy zawodowej.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku pracy terapeutycznej z dziećmi oraz nastolatkami. Jeśli terapeuta uzna, że omówienie informacji wnoszonych przez dziecko lub nastolatka będzie korzystne dla efektywności procesu, rodzice lub opiekunowie będą zapraszani na spotkanie w celu omówienia tychże kwestii. W przypadku, gdy terapeuta znajdzie się w posiadaniu informacji dotyczących zagrożenia zdrowia lub życia dziecka przekazuje tego typu informację rodzicom.


Dlaczego psychoterapeuta psychodynamiczny nie mówi o sobie?
Psychoterapeuta w trakcie procesu psychoterapeutycznego uzyskuje informację o pacjencie, natomiast sam nie ujawnia informacji o swoim życiu prywatnym. Przez ten fakt relacja terapeutyczna w psychoterapii psychodynamicznej jest relacją nierówną. Taka sytuacja, bardzo często jest frustrująca dla pacjentów. W końcu chciałoby się wiedzieć kim jest człowiek, któremu powierzamy tyle faktów z naszego życia prywatnego. W psychoterapii psychodynamicznej ta nieznajomość terapeuty jest ważnym elementem procesu terapeutycznego.
Psychoterapeuta nie opowiada o tym co lubi, nie opowiada faktów ze swojego życia. Dzięki temu pacjent musi niejako „domyślać się” jaki psychoterapeuta jest. W ten sposób pacjent przypisuje określone wg. niego cechy swojemu terapeucie. Jest to zjawisko noszące nazwę tzw. „przeniesienia” podczas którego pacjent przeżywa w relacji z terapeutą takie uczucia jakie miał do rodziców bądź opiekunów w dzieciństwie. Z pomocą terapeuty może je ponazywać i zrozumieć. Dzięki temu ma możliwość dostrzeżenia swoich dawno wyuczonych wzorców relacji. Wtedy też uzyskuje możliwość ich zmiany.
Analizowanie tego procesu oraz możliwość zmiany jest jednym z najistotniejszych i najcenniejszych etapów procesu terapeutycznego. Dzięki temu narzędziu psychoterapia psychodynamiczna pozwala na znaczne złagodzenie a czasem nawet na całkowite wyleczenie wielu zaburzeń, w tym zaburzeń osobowości.
Skontaktuj się ze mną
Telefon
+48 789 490 350
kontakt@psycholognowysacz.eu
Adres
ul. Browarna 37/1
33-300 Nowy Sącz
Godziny pracy
Śr.-Pt.: 9:00-18:00